Ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική του Europa Conference League, με τον Παναθηναϊκό να ξεκινάει με ισοπαλία τις υποχρεώσεις του στη φετινή διοργάνωση.

Οι Πράσινοι αντιμετώπισαν εκτός έδρας την Μπάνια Λούκα και προηγήθηκαν μόλις στο 11’ με τον Μπακασέτα, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 11΄με τον Ντεσπότοβιτς.

Ισοπαλία και για τον ΑΠΟΕΛ στη Σκωτία, με την κυπριακή ομάδα να μένει στο 1-1 με την Σάμροκ Ρόβερς, παρότι οι γηπεδούχοι έπαιζαν με δέκα παίκτες.

Αντίθετα, η Πάφος ήταν καταιγιστική στην Μολδαβία, όπου επικράτησε της Πετροκούμπ με 4-1, πετυχαίνοντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Από εκεί και πέρα, η Τσέλσι μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο το παιχνίδι με την Γάνδη, με τους Μπλε να διαλύουν την βέλγικη ομάδα με 4-2.

Η Φιορεντίνα δυσκολεύτηκε για μια ώρα κόντρα στην Δε Νιου Σάιντς, αλλά στο τελευταίο μισάωρο σκόραρε δύο φορές και επικράτησε με 2-0.

Στη Δανία, η Κοπεγχάγη είδε τον Χατζηδιάκο να σκοράρει, αλλά δεν κατάφερε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στην Γιαγκιελόνια, με τους Πολωνούς να κερδίζουν με 2-1.

Στα παιχνίδια που άρχισαν στις 19:45, η Ομόνοια πέτυχε σπουδαία νίκη απέναντι στην Βίκινγκουρ, με την κυπριακή ομάδα να επικρατεί με 4-0. Μάλιστα και τα τέσσερα γκολ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Κουλιμπαλί στο 51’, Κακουλλής στο 81’ και στο 90’ και Αλιούμ στο 86’ τα γκολ για την Ομόνοια.

Από εκεί και πέρα, η Μόλντε νίκησε εντός έδρας την Λαρν από τη Βόρεια Ιρλανδία με 2-0, με γκολ των Εϊκρεμ (51’) και Μπρίντχιντσεν (78’).

Η Λέγκια Βαρσοβίας έκανε την έκπληξη απέναντι στην Μπέτις, με τους Πολωνούς να επικρατούν με 1-0 χάρη στο γκολ Καπουάντι (23’).

Στη Γερμανία, η Χαϊντενχάιμ έκαμψε την αντίσταση της Ολίμπια Λιουμπλιάνας με 2-1. Τα γκολ των νικητών πέτυχαν οι Μπεκ (6’), Βάνερ (83’), ενώ το αντίστοιχο των ηττημένων ο Μπλάκο στο 77΄.

Δύσκολη, αλλά σημαντική νίκη πήρε η Αστάνα  κόντρα στην Μπάτσκα Τόπολα, με τους Καζάκους να επικρατούν με 1-0. Το γκολ που έκρινε το ματς πέτυχε ο Καζουκολόβας στο 15’.

Στο Μπριζ, η Σερκλ Μπριζ συνέτριψε την Σεντ Γκάλεν με 6-2. Πρωταγωνιστής ο Ντένκεϊ που πέτυχε τα τρία από τα έξι γκολ της ομάδας του, ενώ δύο γκολ είχε ο Μάγκνι και ένα ο Μίντα. Τα γκολ των φιλοξενούμενων οι Κσόμποθ και Μαμπιμπί.

Μεγάλο διπλό πήρε η Χαρτς, που επικράτησε της Ντιναμό Μινσκ με 2-1. Το γκολ της νίκης για την σκωτσέζικη ομάδα μάλιστα ήρθε στις καθυστερήσεις από τον Νταντά (90+4’).

Στην Αρμενία η Νόα επικράτησε της Μλάντα Μπόλεσλαβ με 2-0. Τα γκολ οι Ματέους Αϊας (58’) και Πίνσον (76’).

Αξίζει να σημειώσουμε ότι δύο παιχνίδια πραγματοποιήθηκαν χθες, με την Ραπίντ Βιέννης να κερδίζει εκτός έδρας την Μπασακσεχίρ με 2-1, με τον Σάουμπ να πετυχαίνει και τα δύο γκολ των νικητών.

Στο άλλο ματς η Γκιμαράες διέλυσε την σλοβενική Τσέλιε με 3-1. Σάμου, Γκουστάβο και Τιάγκο Σίλβα σκόραραν για την πορτογαλική ομάδα, που κυριάρχησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε σε μια επιβλητική νίκη.